Yeşil Yıldız Projesi (Sertifikası)

Yeşil Yıldız Projesi (Sertifikası)

YEŞİL YILDIZ NEDİR?

 

Günümüzde özellikle avrupalı turistlerden başlayıp, tüm dünyaya dalga dalga yayılan yeni bir tercih kriteri, turizm çevrelerinde yeni bir kavramı da beraberinde oluşturmaktadır. “Ekolojik otel”

TUI dünya çapında gerçekleştirdiği araştırmalarda yılın çevreci otellerini seçerek “Çevre Şampiyonu Oteller” adı altında yayınlamakta ve dünyadaki önemli oteller bu listeye girip, turistlere duyarlılıklarını ispatlamak için yarışmaktadırlar ve ne mutklu ki 2008 yılı için düzenlenen liste içerisinde listenin birinci sırasında Türkiye’den bir otel yer almakta, aynı liste içerisinde 10 adet daha ülkemiz oteli bulunmaktadır. Özellikle bilinçli turist için bir kılavuz niteliğinde olan bu değerlendirme çevre duyarlılığının yükseltilmesi için de, ülkemize ve otellerimize gelen turist sayısının önemli ölçüde arttırılması için de gerekli ama yeterli değildir. Bu kapsamda ülkemiz yetkili kurumları önemli bir çalışma yapmış, Kültür ve Turizm Bakanlığı 22 Eylül 2008 Tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre, çevre bilincinin geliştirilmesi, turistik tesislerin çevreye olan olumlu katkılarının teşvik edilmesi amacıyla, çevreye duyarlı konaklama tesislerine "Yeşil Yıldız" verilmesi uygulamasına başlamıştır.

Amaç,

•          Çevrenin korunması,

•          Çevre bilincinin geliştirilmesi,

•          Turistik konaklama işletmelerinde çevreye duyarlı yapılaşmanın ve işletmecilik özelliklerinin teşvik edilmesidir.