SRC Belgeleri (SRC 1-2-3-4-5)

SRC Belgeleri (SRC 1-2-3-4-5)

SRC Sürücü Mesleki Yeterlilik Belgeleri (SRC 1-2-3-4-5)

SRC BELGESİ ALMA ZORUNLULUĞU VAR MI DİYE SORANLARA İŞTE CEVAP; EVET; “SRC MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ALMAK YASAL ZORUNLULUKTUR.”

PEKİ SRC BELGESİ ALMAK NEDEN ZORUNLUDUR? DAYANAĞI ŞU;

4925 SAYILI KARAYOLU TAŞIMA KANUNU 60.MADDESİNE İstinaden Kamyon, Kamyonet, Otobüs, Minibüs, Taksi Sınıfı Araçlarla Ticari Amaçlı Ve/Veya Kendi Malını Taşıyan Sürücülerin SRC Mesleki Yeterlilik Belgesi Almaları ve her 5 yılda 1 kez Psikoteknik Değerlendirmeden (MUAYENEDEN) Geçmeleri Gerekmektedir. Psiikoteknik Belgesi, ticari amaçla yük ve yolcu taşıyan herkes için zorunludur.

ARAÇ  RUHSATLARINDA KAMYON, KAMYONET, DOBLO, KANGO, VAN, PANELVAN, KAPALI KASA YAZAN VEYA ARAÇLARINDA İRSALİYELİ VEYA FATURALI ÜRÜN TAŞIYAN BÜTÜN ARAÇ KULLANICILARI;

SRC Mesleki yeterlilik belgesi, PSİKOTEKNİK Raporu ve Araçlar için de K2 Belgesi almakla yükümlüdürler.

Sürücü (SRC) Türü Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu olduğu halde yapılan denetimlerde Sürücü (SRC) Mesleki Yeterlilik Belgesi olmadığı anlaşılan sürücüler ve işletmeciler hakkında Karayolu Taşıma Kanunu’nun 26 ncı maddesinin (k) bendinde belirtilen idari para cezası uygulanır.

SRC 1, SRC 2, SRC 3, SRC 4 BELGELERİ NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

SRC 1 ( ULUSLAR ARASI YOLCU TAŞIMACILIĞI )
SRC 2 (YURTİÇİ YOLCU TAŞIMACILIĞI )
SRC 3 ( ULUSLAR ARASI EŞYA-KARGO TAŞIMACILIĞI )
SRC 4 (YURTİÇİ EŞYA-KARGO TAŞIMACILIĞI )

SRC MUAFİYETİNDEN YARARLANABİLME ŞARTLARI NELERDİR?

Not: SRC yetki belgesi almak isteyen sürücülerin muafiyetten yararlanabilmeleri için ehliyetleri 25.02.2003 tarihinden önce olması, eğer bu tarihten önce B sınıfı ise SSK veya Bağ-kur başlangıcıolması yeterlidir. Yine 25.02.2003 tarihinden önce C,D,E sınıfı ehliyeti olanlarda SSK şartı aranmaz. Bu kriterlere uymayan sürücülerinizin eğitime tabi tutulması ve verilen eğitim doğrultusunda Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu tarihe göre sınava girmesi gerekmektedir.

SRC MUAFİYET BELGESİ VEYA SRC EĞİTİM İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?
4 adet resim
Ehliyet ve kimlik fotokopisi

SRC, SRC BELGESİ FİYATLARI, SRC BELGESİ SORGULAMA, SRC BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR, DİLEKÇE ve Başvurularınız için 0212 438 0476 yı arayınız.