Marka Araştırma Hizmeti

Marka Araştırma Hizmeti

 

MARKA ARAŞTIRMA

‘Marka’ olmayı şirket vizyonu haline getiren tüm işletmelerin bu doğrultuda gerçekleştirecekleri en önemli adım; tüketici zihninde sağlam bir yer edinerek müşteri sadakati yaratacak, istikrarlı satış sağlayacak ve en önemlisi rekabet gücü kazandıracak marka ismi belirlenmesidir.

Bulunan bu marka isminin marka olabilirlik kriterlerini taşıması yurt dışında tescile bağlanan markalarla benzerlik göstermemesi tescil belgesinin alınabilmesinde büyük önem arz etmektedir.

Marka araştırma hizmeti ihracatçı Türk firmalarına yeni pazarlara girmeden önce yatırım yapacakları bölgeyi tanımaları ve marka ihlallerine karşı ileride karşılaşabilecekleri sorunlara karşı önceden tedbir alma imkânı sunmaktadır. Yurt dışında uzman çözüm ortakları ile çalışmakta olan Aşan Danışmanlık, müvekkillerinin yurt dışı marka tescil işlemlerine başlamadan önce marka araştırma hizmetlerinden faydalanmalarını ve böylelikle etkin ve özgün pazarlara kavuşmalarını istemekte ve her zaman en kaliteli hizmeti sunmayı garanti etmektedir.

Marka Araştırma da göz önünde tutulması gereken hususlar :

-Markanın tescil edilebilirlik kriterlerine uygunluk açısından incelenmesi gerekmektedir.

-Markanın  tescili istenen emtia ve hizmetlere uygunluğunun incelenmesi doğru sınıflar olup olmadığının tespit edilmesi gerekmektedir.

-Markanın fonetik (işitsel) açıdan tescile müsaitliği incelenmelidir.

-Markanın görsel açıdan (logo, renk) müsaitliği incelenmelidir.

-Özel korunan markalar ile benzerliği açısından yani tanınmışlık kriterleri açısından incelenmelidir.

Marka araştırma hizmetleri sayesinde ileride karşılaşabileceğiniz benzer markalar, itirazlar ve ret kararlarına ilişkin tedbirinizi almış olup yurt dışı marka tescil işlemlerinizde kendinden emin adımlarla ilerlemeniz mümkündür.

Marka araştırma hizmetlerinin; marka tescil edilebilirlik araştırması; marka aynılık araştırması veya marka aynılık taraması olarak farklı şekillerde yapılması mümkün olmaktadır. Araştırma ücretleri markanızın içeriğine ( şekil /kelime ), ülke listesine ve sınıf sayısına göre değişkenlik göstermekte olup, bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Marka İzleme

Türk Patent Enstitüsü’ne müracaat edilen markalar, tescil edilmek üzere aylık olarak yayınlanan Marka Müracaat Bültenleri’nde ilan edilmektedir. Bültenlerde ilan edilen markalar 3 aylık süre ile askıda kalır. Marka izlemede, bültenlerde ilan edilen markaların marka sahipleri adına tescilli markalara benzerlik yönünden karşılaştırılması ve benzerler markaların tescilinin engellenmesine yönelik çalışma yapılmaktadır.

Müracaat edilen her markayı, tescilli marka sahibi bireysel olarak aylık ilan sistemi ve bültenlerin sürekli takibindeki zorluklar nedeniyle markasının benzerlerini değerlendirmesi mümkün değildir. Aylık olarak yayınlanan resmi markalar bülteninde ilana çıkan benzer veya yakın benzer markalara itiraz edilmediği taktirde, müracaat edilen markanın tescil işlemi gerçekleşecektir. Bu da gerçek hak sahibi kimselerin mağduriyeti anlamını taşımaktadır. Marka izleme hizmeti alan hak sahipleri tespit edilen benzer markalara zamanında itiraz ederek haklarını korumaya yönelik geliştirilmiş bir sistemdir.