Kozmetik Ürün Bildirimi

Kozmetik Ürün Bildirimi

Kozmetik Ürün Bildirim Belgesi

5324 sayılı Kozmetik Kanunu gereğince piyasaya arz edilecek  kozmetik ürünler için bildirim yapılması zorunludur. Bildirimi yapılan kozmetik ürünler hakkında 5324 ve 4703 Sayılı Kanunlarda belirtilen tüm sorumluluklar mezkur kanunlarda tanımı yapılan üreticiye aittir.

İthalatını veya üretimini yapacağınız tüm Kozmetik Ürünler (parfüm, şampuan, makyaj malzemeleri, cilt bakım ürünleri vb.) için Sağlık Bakanlığı’na, Kozmetik Bildirim başvurusunun yapılarak firmanız adına Kozmetik Bildirim Kabul Belgesi düzenlenmesi gerekmektedir.

İthal Edilen Kozmetik Ürünleriniz İçin; Bildirim Kabul Belgenizi ithalat işlemlerine başlamadan ve ürünlerinizi gümrüğe getirmeden alınız. Ürünleriniz gümrüğe geldikten sonra Belge işlemlerine başlanılması durumunda, fiili ithalatı yapamayacağınız için ürünlerinizi gümrükte bekletmek zorunda kalırsınız. Bu durum, size maddi kaybın yanında ürünlerinizin gümrükte sağlıksız koşullarda bekletilemesi durumunda ürün kalitesinde azalma riski de getirir.

Üretimi Yapılan Kozmetik Ürünleriniz İçin;Bildirim Kabul Belgenizi üretime başlamadan, ürünleri piyasaya sürmeden alınız. Zira, Bakanlık Uzmanları dosya üzerinde yapacakları inceleme soncunda ürünün etiketlerinde veya tanımında değişiklik talep edebilmektedir.

NOT: Fason üretimlerde, hem piyasaya süren hem de üretimi yapan firmanın ilgili ürün için Sağlık Bakanlığı’na bildirimde bulunması gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde, Kozmetik Ürün Bildirimi yapılmadan veya yanıltıcı-yanlış beyanla piyasaya sürülen ürünlerin tespiti halinde firmalara, ürünlerin piyasadan toplatılmasının yanında yüksek miktarda idari para cezaları uygulanabilmektedir.

01.07.2009 tarihinden itibaren Sağlık Bakanlığı Kozmetik Ürün Bildirimi İşlemlerini elektronik ortamda da başlatarak, aynı zamanda yazılı olarak da sürdürülen kozmetik e-Bildirim sistemine geçmiştir.

Kozmetik Ürün ve Üreticiler Bildirim Formu ve Kozmetik Ürün Bilgi Dosyası hazırlama için firmamızdan destek alabilirsiniz.  Ayrıntılı bilgi için bilgi@aşandanismanlik.com dan destek isteyebilirsiniz.

Dökümanlar