FSC Belgesi (Orman Koruma ve Gözetim Setifikası)

FSC Belgesi (Orman Koruma ve Gözetim Setifikası)

FSC Matbaa Etiket Belgesi

FSC Orman Yönetim Konseyi Koruma Zinciri;  Matbaa ve Etiket Belgesi olan bu belgenin Ormana zarar verilmediğini kötü orman politikası güdülmeden ürün haline geldiğini amaçlar ve Aşan bu belgeyi vermeye yetkilli kurumların temsilciliğini yapmaktadır. 

 FSC Koruma ve Gözetim Zinciri Sertifikasyonu (CoC – Chain of Custody)

Günümüzde dünyada bir orman ürünün iyi yönetilmiş bir kaynaktan sağlandığını göstermenin en geçerli yolu, CoC Yönetim Sistemi'nin uygulanmasıdır. FSC Sertifikası da CoC – Koruma ve Gözetim Zinciri'nin yani, ham maddenin ormandan tüketiciye ulaşana kadar gerçekleşen; işleme, dönüştürme, imalat ve dağıtım gibi tüm başarılı safhalarını içine alan bir yönetim sistemini kullandığını kanıtlamaktadır. Diğer bir deyişle; orman ürünleri kullanan firmaların [mobilya üreticileri, yayınevleri, kağıt hamuru endüstrisi ve tüm odun ürünleri) odun ürünlerinin kaynağını doğrulayabilmesi içindir.

Müşteri açısından bakıldığında ise bir firmada CoC standartlarının uygulanıyor olması, firma tarafından bu aşamaların başarıyla yerine getirildiğinin de bir taahhütü niteliğindedir.

Bu sektör şemsiyesi altında faaliyet gösteren firmalar, müşterilerine ve/veya 3. şahıslara çalışmalarındaki her süreçte gerekli dikkati ve kalite şartlarını yerine getirdiklerini ispatlamak için CoC belgelendirmesine sahip olmayı talep etmektedirler.

FSC belgesinin faydaları:

Firmalar için uluslararası tanınma ve prestij göstergesidir.

FSC Sertifikası sayesinde FSC markasını ve etiketlerini kullanma hakkına sahip olmak;

         Ürünlerin yasal ve iyi idare edilmiş kaynaklardan geldiğini gösterir.

         Mevcut orman ürünlerinin yasal olduğunun göstergesidir.

         Gelecek nesillere ormanların sağlıklı bir şekilde devredilmesini sağlar.

FSC Nedir?

1990'lı yıllarda kurulan FSC'nin (uluslararası Forest Stewardship Council örgütünün baş harflerinden oluşmaktadır) ana kuruluş amacı, tüm dünyadaki orman kaynaklarının doğru şekilde idare edilmesini sağlamak; bununla ilgili metotları belirlemek; standartları tarif edip bu standartların dünya genelindeki orman endüstrisi şemsiyesi altına giren tüm kuruluşları kapsayacak şekilde uygulandığını bağımsız ve akredite kuruluşlar vasıtasıyla denetlemek ve izlemektir.

Kar amacı gütmeyen bir sivil oluşumu olan FSC, dünyada bağımsız ve akredite CoC programlarını (belgelendirmesi) yürüten, farklı kesimlerden gelen çevre ve sosyal örgütlerini, ahşap ve orman ürünleri konusunda faaliyet gösteren firma temsilcilerini, bazı ahşap birliklerini ve orman ürünleri belgelendirmesi yapan kuruluşları bünyesinde barındırmaktadır.

Neden Aşan Danışmanlık?

Küresel orman endüstrisi servis ağını yüksek kalifikasyonlu danışman ve denetçi ekipleri oluşturmaktadır. Bu ekipler orman yönetiminde çevresel, sosyal ve teknik yaklaşımlarının karmaşık yapısını anlayabilen ormancı ve teknik uzmanlardan oluşmaktadır.

FSC Belgesi Nasıl Alınır?

Bu belge de diğer kalite belgeleri gibi kendi standartlarının orman ürünleri kullanan firmalarda uygulanması akabinde bu uygulamaların denetlenmesi ile alınır. FSC yi vermeye yetkili kuruluşlar Türkiye de birkaç tanedir, Bunların da FSC Belgelendirme Yetkisi yurtdışından FSC tarafından COC Akreditasyonu ile sağlanmıştır. FSC COC Belgesi almak için firmamızdan danışmanlık ve belgelendirme hizmeti alabilirsiniz. FSC ile ilgili standartlara https://ic.fsc.org/national-standards.247.htm linkinden erişebilirsiniz. Danışman arkadaşlarımız FSC gözetiminde bu klavuz FSC standartlarının açıklamaları uygulamalı eğitimleri verilmektedir.

Ayrıca FSC Almak isteyen firmanın mutlaka FSC belgeleri tedarikçiler bulması ve FSC li ürünler kullanarak üretim yapmaları esastır.

Bu konuda güçlü referanslarımız ve akredite belgelendirmelerimiz mevcuttur.